קניוה מאובטחת
שרביטן מצוי הצעה מיוחדת
זמן לסיום ההטבה
: :
₪262.8
לחץ לקניה
צמח מרפא כוכב ריחני Asteriscus graveolens
מחיר רגיל-
55 ₪
מחיר מיוחד-
45 ₪
כמות:
הוסף לסל והמשך

צמח מרפא כוכב ריחני Asteriscus graveolens 


שיח מדברי ממשפחת המורכבים ,מצוי בארץ באזורי מדבר חמים בערבה, בדרום הנגב ובמזרחו, במדבר יהודה המזרחי ובבקעת ים המלח.

הוא גדל בעיקר בערוצי נחלים גירניים, בחלקים העליונים. עליו מאורכים משוננים, או שסועים לאונות רחבות. הם חובקים את בסיס הגבעול ומכוסים שערות רכות. הפריחה בחודשים מרס-אפריל. הפרחים יושבים על קרקפת, צבעם צהוב. הפרי הוא זרעון בעל ציצית זעירה, דמוית נזר. מועד האיסוף: ינואר-מאי.

חלקי הצמח מדיפים כולם ריח נעים, הדומה לריח האפרסק. בשל ריחו הטוב, הוא משמש את הבדווים בני המדבר כתבלין לתה. ברפואה העממית הוא משמש לטיפול במחלות מין, במיחושי קיבה, בבחילות ובהקאות. כמו כן הוא מחיש לידה, מרגיע כאבים ומרפא את מחלת הנפילה. סטודנטית לתואר MSc וחוקרת במרכז מדע ים המלח והערבה-שלוחת חצבה, הינה הסטודנטית  ראשונה הזוכה במלגת מחקר מקרן יאיר גוראון. המלגה תוענק לה על מחקרה, אשר תוצאותיו מצביעות כי תמציות המופקות מצמחי המדבר מביאות לעצירת התפשטותם של תאים סרטניים. 
 מרכז מדע ים המלח והערבה- שם מתבצע המחקר , מקווים כי ממצאי המחקר יביאו למציאת תרכובת רלבנטית לפיתוח תרופה לסרטן ולגידול חדש בערבה. 

מטרת המחקר הינה למצוא את החומרים בצמחים המדבריים כגון "כוכב ריחני" "עצי השיטה", האחראים על הפעילות האנטי סרטנית של הצמח ולהבין את מנגנון הפעולה של חומרים אלו. במקביל, יפתח  פרוטוקול להנבטה וגידול של הצמחים כך שיכילו את החומרים הפעילים בכמות המרבית.   
תוצאות המחקר, מראות כי : תאי לוקמיה וסרטן השד. במחקר חדשני נוסף הנערך במו"פ ערבה, נמצא שתמצית המופקת מעצי השיטה מסוגלת לעצור התפשטות של תאים סרטניים. במהלך הניסויים מוחדרת תמצית, המופקת מצמחי הערבה, לתאים סרטניים שטופחו בתנאי מעבדה. תמציות אלו מעוררות תהליך מדורג, מסודר ועקבי המוביל לעצירת התפשטותם של התאים הסרטניים. לאור הצלחת הניסוי יורחב המחקר למודלים נוספים לבדיקה.