קניוה מאובטחת
שרביטן מצוי הצעה מיוחדת
זמן לסיום ההטבה
: :
₪262.8
לחץ לקניה

צמחי פולקלור מחזקי נפש

 

צמחים מרגיעים ונוגדי חרדה

מרסלו ספינלה

החיים בעולם מורכב ומסוכן דורשים מאיתנו להיות מוכנים לאתגרים. המונח עוררות משמש בעיקר כדי לתאר ערנות או דריכות מוגברות או תגובה רגשית. למשל, כאשר חיה עומדת מול טורף היא מגיבה באופן פיזי ונפשי כדי להתמודד איתו באופן הולם: היא נלחמת בו או בורחת מפניו. למרות שהחיים האנושיים בציוויליזציה, מעמידים את האדם מול איומים מסוג זה בתדירות נמוכה יותר מזו של אבותינו הקדמונים, מנגנון עוררות המוח שלנו עדיין נמצא במקומו.

באופן אירוני, התגובה הפיזית והנפשית אשר התפתחה כדי להכין אותנו לקראת מפגש עם אריה תוקף, היא אותה תגובה המתעוררת בנו בגלל בחינה באוניברסיטה. ובכן, תגובת העוררות מתאימה למצבים מסוימים. אבל כמו עם הפרעות רבות אחרות של התודעה והמוח, תגובה נורמלית והסתגלותית יכולה להיות מופעלת יתר על המידה ולהפוך להיות תכונה לא הסתגלותית. התוצאה של הפעלת יתר של מנגנון העוררות שלנו הם חרדה ונדודי שינה.

 

בעיית החרדה

קשה להגדיר חרדה במילים, אבל היא אחד מהרגשות הבסיסיים והאוניברסליים הנחווים על-ידי רוב בני האדם. יש לה מרכיבים רבים, הכוללים מרכיבים רגשיים, קוגניטיביים, פיזיולוגיים והתנהגותיים. באופן רגשי, החרדה מתוארת כהרגשה לא נוחה, חוסר שקט, או אימה. זהו ברוב המקרים מצב לא נעים המפחית את היכולת שלנו לחוות הנאה. המרכיב הקוגניטיבי שלה כולל את המחשבות העולות בזמן החרדה, כגון דאגה וחשיבה פסימיסטית. הצד הפיזיולוגי מוכר מאוד: מתח בשרירים, דפיקות לב מהירות, לחץ דם גבוה, הזעה, פה יבש, בחילה, סחרחורת ושלשול. מצב לא נעים זה גורם לנו להימנע ממקור החרדה.

רמות נמוכות של חרדה מועילות לנו בכך שהן גורמות לנו להישאר דרוכים ומודאגים במידה. הפרעות נוירולוגיות ופסיכיאטריות מסוימות גורמות להֵעלמוּת החרדה, והתוצאות הינן מזיקות. אנשים אלו אינם שמים לב לאזהרות והם חסרי דאגה בכל הנוגע לסכנות. בקצה השני של הספקטרום, החרדה רעה באותה המידה כאשר היא הופכת להיות חמורה, מופיעה בתדירות גבוהה, או נמשכת זמן רב מדי, שכן היא מפריעה לתפקוד שלנו. למשל, מחשבות חרדתיות חוזרות ונשנות מפריעות ליכולת שלנו להתרכז.

הפרעות החרדה הן קבוצה מגוונת הכוללת הפרעת פאניקה, פוביות, הפרעה אובססיבית כפייתית, PTSD (הפרעת חרדה פוסט טראומטית), הפרעות חרדה שנגרמות מחומרים כלשהם, והפרעת חרדה כללית. הפרעת חרדה כללית היא הפרעה בה אדם חווה חרדה מתמשכת ונרחבת. המקור המדויק של החרדה אינו ידוע, והרגשות הללו מפריעים לתחומי חיים רבים. חרדה בעקבות שימוש בחומרים מסוימים היא תגובה לשימוש או הפסקת שימוש בסמים. היא נגרמת למשל משתיית יותר מדי קפאין או הפסקה פתאומית של שתיית אלכוהול לאחר שימוש ארוך טווח. פוביה היא תגובת חרדה עזה ומוגזמת למצב או חפץ מסוימים. אולם הפחד אינו פרופורציונלי לאיום.

למשל, פוביה חברתית היא מצב בו אדם מודאג באופן מוגזם ממבוכה או מכך שישפטו אותו בצורה שלילית במצבים חברתיים. הפרעת פאניקה היא הפרעה בה האדם חווה גל פתאומי וחזק של חרדה ואימה. הוא מופיע ללא כל הכנה מוקדמת ומיד מגיע לשיא. לפעמים החרדה מפוביה עלולה להגיע לרמה של פאניקה (למשל כשאדם הפוחד ממקומות סגורים נתקע במעלית). הפרעה פוסט טראומטית היא מצב שקורה לעיתים לאחר טראומה, כגון קרב או שוד. הסימפטומים שלה כוללים זיכרונות חוזרים ונשנים של הטראומה ורגשות של ניתוק. אנשים עם הפרעה אובססיבית כפייתית חווים אובססיות (מחשבות מפריעות חוזרות ונשנות) ודחפים כפייתיים (ריטואלים התנהגותיים חוזרים המפחיתים את החרדה הנגרמת בגלל האובססיות). למרות השוני ביניהן, בכל ההפרעות האלו מופיעה החרדה כתופעה עיקרית, הנמשכת זמן ארוך יותר או נחווית בעוצמה חזקה יותר מאשר חוויה נורמלית וגורמת לקשיים בתפקוד היום יומי.

ליעוץ צמחים לטיפול בחרדה

מרפא הבושם

04-9952122