קניוה מאובטחת
שרביטן מצוי הצעה מיוחדת
זמן לסיום ההטבה
: :
₪262.8
לחץ לקניה

אזוביון רפואי לבנדר

אזוביון רפואי לבנדראזוביון -לבנדר :בן-שיח זקוף ממשפחת השפתניים בגובה 70-30 ס"מ. גדל על קרקעות חול-חמרה בעמק החוף, ובחרמון בין מג'דל שאמס לברכת רם. ענפיו מעוצים בחלקם התחתון, ועליו צרים וארוכים. כל חלקי הצמח העל-קרקעיים מכוסים בשערות, ביניהן בלוטיות המכילות שמן אתרי בעל ריח מיוחד. הפריחה בחודשים פברואר-מאי. צבע הפרחים סגול-ארגמני, והם מסודרים על עמוד התפרחת בצפיפות רבה. בראש התפרחת ערוכה לרוב קבוצה של 5-3 חפים ארגמניים-סגולים, המשמשים כדגל ומסייעים במשיכת מאביקים. מועד האיסוף.
מקורות ופולקלור: חוקרים רבים מזהים את הצמח עם אחד מארבעת מיני האזובים המוזכרים במשנה (נגעים פ"ד, מ"ו). זיהוי זה – לדעתי – בטעות יסודו; לצמח זה אין כל קשר למיני ה"אזובים" שהמשנה הזכירה, לא בריח ולא בצורה. נסים קריספיל נוטה לזהות את הצמח אזוביון עם הכלמנתה האפורה (ראה בהרחבה ילקוט הצמחים, ט'-מ'נסים קריספיל).
רפואה עממית: מכיוון שתפוצתו בארץ מוגבלת לאזורים מסוימים, אין הוא ידוע כל-כך ברפואה העממית. מכל מקום, הוא תופס מקום נכבד ביותר ברפואה העממית של עדות ישראל המערביות. משתמשים בו לטיפול בשיעול, בקצרת, בבעיות עיכול, בשפעת, בנזלת, בנפיחויות, בכוויות, בהתכווצות שרירים, בדלקת ריאות, בנדודי שינה ועוד.