קניוה מאובטחת
שרביטן מצוי הצעה מיוחדת
זמן לסיום ההטבה
: :
₪262.8
לחץ לקניה

צמח מרפא חבלבל השדה


צמח חד-שנתי שרוע, זוחל, ממשפחת חבלבליים - Convolvulaceae.

העלים - דמויי לב, חץ. שפת-הטרף תמימה, בדרך כלל. 

למשפחת החבלבליים תפוצה כלל עולמית, בעיקר באזורים טרופיים וסובטרופיים. למשפחה כ - 50 סוגים וכ-1,200- מינים, רובם צמחים עשבוניים, זקופים או נכרכים בגבעוליהם, ביניהם גם עשבים רעים וטפילים חסרי-עלים (כשות, למשל).

ניצני הפרחים שזורים בכפתורים דמויי בורג. הפרחים לרוב בודדים או ערוכים בקבוצות קטנות, דו-מיניים, גדולים ומלווים בחפים. הגביע - פורה (כלומר מהווה גם חלק מהפרי). 

עלי הכותרת מאוחים וצורת הפרח כמשפך או פעמון. צבע הכותרת לבן, קרם, ורדרד או צהוב (במינים מועטים בעיקר תרבותיים צבעם כחול, סגול או ארגמן). האבקנים חבויים בצינור הכותרת ועמוד העלי מפוצל, בדרך כלל, לשתי זרועות. 

הצופן דומה לטבעת ומקיף את השחלה. הצוף מצטבר בתחתית צינור-הכותרת. ההאבקה היא זרה או עצמית. המאביקים הם חרקים שוחרי-צוף הנמשכים לפרחים על-ידי צבעיהם ולפעמים על-ידי ריחם.

ברוב מיני החבלבל נפתחים הפרחים ונסגרים לסירוגין, הם נסגרים באוויר לח או לקראת הלילה, ונפתחים מחדש באוויר יבש.

הפרי - הלקט או ענבה יבשה.
חבחבל השדה (Convolvulus arvensis), צמח יעיל ביותר לריפוי סוגי סרטן שונים
חבחבל השדה (Convolvulus arvensis), צמח יעיל ביותר לריפוי סוגי סרטן שונים 

חבחבל השדה (Convolvulus arvensis), צמח יעיל ביותר לריפוי סוגי סרטן שונים

צמח זה צומח במרבית אזורי הארץ, אולם מאחר ושנים רבות מרססים את שדות הפלחה ושטחים של גני ירק, מטעים וצידי דרכים בקוטלי עשבים, תפוצתו כיום מועטה יותר ממה שהיתה לפני מספר עשורים. 

צמח זה מכיל תערובת של פרוטאוגליקנים, שהם החומר הפעיל העיקרי בו. 
תערובת פרוטאוגליקנים זו נבדקה ונמצא שהתכונה המועילה ביותר שלה היא בלימת יצירת כלי דם חדשים. מאחר וסרטן זקוק לשם התפשטותו, הן במוקד והן גרורות, לכלי דם שיזינו אותו הרי שכל חומר המונע יצירת כלי דם חדשים יכול להרעיב את תאי הסרטן ולגרום למותם. 

אם עד לפני מספר שנים דובר על סחוס כרישים כעל חומר המונע יצירת כלי דם חדשים – אנגיוניאוגנזיס, אצל חולי סרטן, הרי שהפרוטאוגליקנים שבחבלבל נמצאו פי 100 יותר יעילים ממנו. מסתבר ששוב לא יהיה צורך לצוד כרישים למטרת ריפוי סרטן.

לאחרונה יותר ויותר מתגבשת הדיעה בין אונקולוגים שאחת הדרכים היעילות ביותר לריפוי סרטן היא ע"י מניעת יצירת כלי דם שיזינו אותו. כל הזמן מחפשים חומרים חדשים למטרה זו. מסתבר שחבחבל הוא מקור אידיאלי לחומר כזה. צמח זה הינו לחלוטין נטול רעילות, אולם דווקא תכונותיו כמונע יצירת כלי דם חדשים יש מספר מגבלות לגבי השימוש בו: אין לתת אותו לחולי לב, נשים הרות ומניקות, פצועים או חולים אחרי ניתוח. כל עוד הפצעים לא הגלידו לחלוטין ונוצרו כלי דם חליפיים באזור הפגוע. 

חוקרים מארה"ב היו הראשונים שהכניסו טיפול בחולי סרטן עם עירוי של ויטמין C, וגם מצאו מספר מרכיבים נוספים, שאם מוסיפים אותם לעירוי ניתן לתת כמויות גדולות עוד יותר של ויטמין C ללא סיכון. 
הם בדקו את חבלבל השדה והכינו ממנו מיצוי ששמו המסחרי הוא VascuStatin, שהיא תערובת פרוטאוגליקנים ומכונה PGM. הם מצאו לפחות חמש דרכים בהן הצמח עוזר לריפוי סרטן:
1. הצמח מונע יצירת כלי דם חדשים מזיני סרטן.
2. הצמח בולם התרבות תאי סרטן, כפי שנמצא במחקר עם תאי סרטן של עכברים.
3. הוא נמצא יעיל בכל דרך טיפולית בגוף החי, כמו בנטילה דרך הפה, מתחת לעור, לוריד או מתחת לצפק (פריטונאים), שהוא קרום העוטף את חלל הבטן.
4. בניסויים אין ויטרו (במעבדה) הוא הגביר במידה רבה התרבות של לימפוציטים ואת פעולת חיסול תאי הסרטן על ידם.
5. הוא נמצא כמגביר רב עוצמה של כל פעילות המערכת החיסונית.

באילו צורות התכשיר מצוי?
בארה"ב תכשיר זה נמכר כתוסף מזון. נערכו איתו מחקרים על חולי סרטן ומספר רופאים בארה"ב ובבריטניה נותנים אותו לכל חולה סרטן בו הם מטפלים. הוא נבחן גם בשוויץ בהצלחה מרובה. הדרך היעילה לשימוש בצמח הטבעי כמו שהוא, להכין ממנו תה צמחים מרוכז. לוקחים כמות רבה של עלים, חולטים אותם במים רותחים, מצננים ושותים מספר כוסות ביום. מאחר ויש גבול ליכולת המיצוי של המים, אין לחשוש אם שמים קצת יותר עלים מן הדרוש, ממילא החומר העודף לא ימוצה ע"י המים.