קניוה מאובטחת
חלתית - Ferula assafoetida
מחיר רגיל-
260 ₪
כמות:
הוסף לסל והמשך

חלתית-Ferula assafoetida

כ-10ג"ר
סממן מרפא-פיטום הקטורת.

כלך החלתית-אספיטידה
משפחה: סוככיים
שם ערבי: כלח’, אכלך, שביר
מקור השם: השם העברי מחקה את השם הערבי במקרה זה. 
שם זה מופיע כבר במשנה, אך שם הוא כנראה מתייחס לפסולת של משי, או למשי מסוג מסוים. היחוס של השם ’כלך’ לסוג Ferula הוא מהמאה העשירית, ונעשה עלידי הרופא שבתאי דונולו, שכתב ב’ספר המרקחות’ שלו שהכלך הוא הפרולה.
פולקלור האגדה היוונית העתיקה מספרת שפרומתאוס העביר את האש לאדם בתוך גבעול של כלך, זאת שמשום שידוע שתוכו של הגבעול אכן יכול לבעור לאט ובמשך זמן רב.
שימושים ברפואה העממית צמח זה ידוע כצמח רפואה מתקופות קדומות מאוד. החומר המרפא נמצא בשורש. זהו נוזל דמוי חלב, המתקשה לשרף במגע עם האוויר. שרף זה נקרא במקורותינו בשם ’חלתית’, וריחו כריח השום. החלתית משמשת ברפואה העממית כתרופה בדוקה לחיזוק פעולת המעיים, זירוז פעולת הלב, תרופה נגד דיכאון, נגד אסטמה, ולזירוז פעולת המחשבה. מנה מופרזת של חלתית יכולה לגרום להרעלה קשה, שכן במינון גבוה חומר זה הוא רעל. הפקת השרף היתה מקובלת בעיקר באפגניסטן, משם היו מביאים את החומר לאזורנו.

שימושים ברפואה הקונבנציונלית הכלך מסוכן לעיזים ולכבשים. ידוע שהגבעולים הירוקים והפרחים מכילים חומר אנטיקואוגלנטי הגורם לשטפי דם תתעוריים. 
הגבעול היבש אינו מסוכן, שכן אינו מכיל יותר חומר זה. כבשה שתאכל מגבעולו של הכלך ותניק מיד אחר כך את טלאיה תגרום למותם, ואילו היא תישאר בחיים. ניתן לרפא את הטלאים שנפגעו רק עלידי מתן מיידי של כמויות גדולות של ויטמין K ממוצא טבעי.

שימושים אחרים משתמשים בגבעולים להעברת אש ממקום למקום.